Autor: Zbyněk
Publikováno: 23.10.2014
Zabalení a rozbalení souborů

Doby, kdy bylo potřeba rozdělit například 10 MB soubor na více, které by se vešly na 1,44 MB disketu, už jsou pryč, nicméně i dnes se běžně zabalují soubory. Není to už kvůli místu, ale spíše kvůli komfortu – je příjemnější přidat/nasdílet jeden (zabalený) soubor namísto desítek či stovek.

Zabalení i následné rozbalení souborů je v současných moderních systémech hračkou, protože už není třeba využívat speciálních programů (i když existují a i když dramaticky rozšiřují možnosti práce se soubory) a většina uživatelů si vystačí se základní funkcí integrovanou přímo do Windows.

Zabalení souborů

V Průzkumníku stačí vybrat soubory k zabalení, kliknout na ně pravým tlačítkem myši a z nabídky vybrat Odeslat Komprimovaná složka (metoda ZIP).

Odeslat - Komprimovaná složka

Odeslat – Komprimovaná složka

Do nově vytvořeného komprimovaného souboru je možné dodatečně vkládat další soubory/adresáře a stejně tak je ze souboru odebírat.

Rozbalení souborů

Pravý klik na komprimovaný soubor otevře nabídku a z ní postačí vybrat Extrahovat vše.

Extrahovat vše

Extrahovat vše

Vybrat místo, kam se má obsah komprimovaného souboru rozbalit, a kliknout na tlačítko Extrahovat.

Extrahovat

Extrahovat

Pokud bych přeci jen potřeboval rozdělit větší soubor na několik menších částí, výsledný komprimovaný soubor zaheslovat, případně změnit nastavení komprimace, poohlédnul bych se po specializovaných komprimačních programech. Mým dlouhodobým oblíbencem je 7zip.

Příspěvek zařazen do kategorie: Práce ve Windows
Příspěvek obsahuje štítky: windows | zip