Autor: Zbyněk
Publikováno: 8.10.2014
Očista počítače aneb jak odinstalovat program

Jedním z důvodů, proč se Windows chovají jako kukačka (zabírají více a více místa na disku), je právě fakt, že jejich uživatelé si instalují různé programy, ale už zapomínají na jejich odinstalaci. S rozpínáním Windows taktéž souvisí jejich zpomalování. Správa nainstalovaných programů (respektive jejich pravidelné promazávání) by tedy mělo patřit k jakési hygieně počítače. A stejně jako naše hygiena není žádná věda, ta počítačová naštěstí taky ne.

Drtivá většina nastavení operačního systému se nalézá v Ovládacích panelech. Ne jinak tomu je i v případě programů. K zobrazení všech nainstalovaných programů stačí jít přes Start – Ovládací panely – Odinstalovat program (nebo Programy a funkce v případě zobrazení Malé ikony).

pocitacovykurz.cz-odinstalovani-programu-01

Menu Start – Ovládací panely

pocitacovykurz.cz-odinstalovani-programu-02

Ovládací panely – Odinstalovat program (nebo Programy a funkce)

Ve výchozím stavu jsou programy řazeny podle abecedy. Takže pokud jsem hygienu prováděl například před měsícem, můžu si ušetřit práci tím, že nebudu procházet již zkontrolované programy znovu a srovnám si programy dle data nainstalování a tím pádem zkontroluju už jen ty za poslední měsíc.
Jakmile najdu adepta na odinstalaci, vyberu ho levým tlačítkem myši a kliknu na tlačítko Odinstalovat nebo změnit. Tím se spustí průvodce a je už na každém programu, jaké možnosti mi při odinstalování nabídne. V ideálním případě chci odebrat všechny součásti programu, tj. všechna nastavení a případná data (samozřejmě za předpokladu, že vím, že už je nebudu potřebovat).

pocitacovykurz.cz-odinstalovani-programu-03

Tlačítko Odinstalovat

A stejně jako při instalaci, tak i při odinstalaci vřele doporučuju číst, co průvodce odinstalování píše. Některé nekalé programy totiž počítají s tím, že uživatel nečtě text a jen kliká na tlačítko Další, než se prokliká k tlačítku Dokončit. Ne až tak dávno se mi stalo, že jsem odinstalovával jeden program právě zběsilým klikáním na tlačítko Další. Překvapilo mě, když jsem i po odinstalaci program nadále viděl v seznamu nainstalovaných programů. Opět jsem ho tedy odinstaloval, nicméně pořád zůstával v seznamu. Kliknul jsem na odinstalaci ještě jednou a tentokrát jsem si četl pozorně, co vlastně odklikávám. V jednom z oken program změnil význam otázky tak, že když jsem ji potvrdil, ukončil jsem průvodce odinstalování a tím pádem nedošlo k odinstalování programu. Chytře vtíravé. Od té doby si dávám pozor a čtu. Ne, vážně!

A nakonec otázka, jak často je dobré odinstalovat programy. Já osobně mám rád přehled o programech, které mám nainstalované v počítači. Když si stáhnu nějaký nový k ozkoušení, tak buď zjistím, že mi vyhovuje a pak si ho nechám, nebo mi naopak nevyhovuje a tím pádem ho odinstaluju hned. Následně v nepravidelných intervalech (zhruba jednou měsíčně) se podívám do Programy a funkce, zda se tam neskrývá program, o jehož existenci nevím. Případně program, který jsem již dlouho nevyužil a nemyslím si, že ho v blízké budoucnosti využiju.

Příspěvek zařazen do kategorie: Práce ve Windows
Příspěvek obsahuje štítky: odinstalování programu | program