Je vám něco z toho povědomé?

 

 

„Proč to nedělá tak, jak to chci já?“

„Na tohle jsem radši nesahal(a), protože jsem se bál(a), že tím něco rozbiju.“

„Jo, to on dělá vždycky, takže já musím kliknout sem, sem, sem a PAK teprve tam.“

„To mi dělá schválně, protože ví, že nevím, co s tím!“

„Nenene, to já neumím. Já ho tak maximálně zapnu, podívam se na internet a pak ho zase vypnu“

„Ske-co? Ne, já to radši přepíšu ručně, to bude rychlejší, než se s ním zase prát.“

Počítačema se zabývám natolik dlouho, abych znal řešení na spoustu problémů, tušil řešení ještě větší spousty problémů, ale taky hlavně věděl, kde si najít informace, abych neznámý problém vyřešil. Avšak nevěnuju se jim natolik dlouho, aby se ze mě stal nerudný člověk ve vytahaném tričku a s umaštěnýma vlasama, který opovrhuje všemi, kdo neumí převádět mezi šestnáctkovou a dvojkovou soustavou, nevyzkoušeli alespoň 7 různých distribucí Linuxu a při zmínce o kompilaci jádra se jim nerozsvítí oči.

Jsem v počítačích ten nejvzdělanější člověk? V žádném případě! Narozdíl od těch vzdělaných mám chuť své dovednosti předávat a dělám vše pro to, abych je předal srozumitelně. Necítím potřebu si pomazat ego tím, že na neznalého člověka vychrlím pár počítačových termínů.

Nevěřím, že když jste si s počítačema nerozuměli doteď, tak že tomu tak musí být i nadále. Práce s počítačem je dovednost jako jakákoliv jiná a je tudíž možné se zlepšit. Jako miminko jste taky neuměli chodit, a přesto jsem kolem sebe za celý svůj život neviděl žádného dospělého, který by se kolem mě probatolil.

Na těchto stránkách nabízím všem, kdo mají zájem, vše, co jsem se dosud o počítačích naučil. Předávám to formou videí a způsobem, jako kdybych seděl vedle vás a ukazoval, jak daný problém vyřešit.

Zadejte email níže a já vám budu průběžně posílat tipy, jak si zlepšit vztah s počítačem… a budete první, kdo bude mít možnost účastnit se mých školení (nic to nestojí)!

Když nás na základní škole učitel matematiky seznamoval s výukou výpočetní techniky, vystihnul počítač podle mě výborně:

„Počítač je rychlý blbec. Když mu něco blbě přikážete, udělá to rychle a blbě. Přikažte mu to ale dobře a on to udělá rychle a dobře.“

Adaptujete-li si následující charakteristiky, naučím vás s počítačem tak, že budete nevěřícně kroutit hlavou, jak je možné, že jste s počítači dosud zápasili (nebo se jich dokonce báli):

  • zvídavost, tzn. buďte zvědaví jako malé děti, co dělá které nastavení a co se skrývá v dalších nabídkách
  • systematičnost, tzn. nezkoušejte najednou 14 různých nastavení, ale jen jedno, abyste viděli, co dělá, a mohli ho v případě, že vám nevyhovuje, vrátit zpět a následně zkusit další
  • vůle ke zkoušení různých postupů, protože jen blázen dělá pořád to samé a očekává pokaždé jiné výsledky
  • bez ega, protože nejste až tak jedineční (z hlediska počítačového světa); problémy, které řešíte, totiž s největší pravděpodobností (vy)řešilo už X lidí před vámi a šance, že na internetu naleznete odpovědi na své otázky, je téměř stoprocentní

Byl jsem svědkem cest mnoha lidí, kteří se z vyčerpávajícího denního zápasení s počítačem dostali do bodu, kdy počítač je jejich skutečný pomocník, který jim ulehčuje život a dělá ho zábavnější. Není to snad pravý důvod, proč lidstvo počítače vynalezlo?


O mně

Počítač jsem dostal na Vánoce 1996 a od té doby jsem si prošel mnoha fázemi od nonstop paření her až po správu počítačů a/nebo počítačových technologií v korporátním světě. Během této cesty jsem se cítil nejvíce naplněn v momentě, když jsem dělal v IT oddělení podporu zaměstnancům.

Ale ještě více naplněn se cítím, když sleduju někoho, kdo se ode mě učí, sám zkouší různé postupy, aby se dobral ke kýženému výsledku, a celkově roste tak, že může své vědomosti a zkušenosti předávat dále.

Někdy kolem roku 2009 si má kamarádka posteskla, že jí nebaví, jak s počítačem neumí, a že by bylo fajn, abych udělal nějaký kurz. Usmál jsem se, protože v té době jsem neměl ponětí, jak bych kurz udělal technicky a jakou formou. Myšlenka se mi však líbila a v průběhu následujících let se stále hlásila o svou pozornost.

Aniž bych se sám vrhnul na průzkum, jaké jsou vlastně možnosti a jak bych takový kurz mohl vytvořit, dostal jsem se oklikou k nahrávání obrazovky a systému na jednoduchou tvorbu stránek, jejich rozšíření a správu. Rok jsem si hrál s konceptem stránek a nastavením různých aplikací, aby web splňoval mou představu i možné rozšiřování do budoucna a výsledek mého dosavadního úsilí je vidět právě zde.

Jinak se považuju za naprosto normálního přátelského člověka, který rád zkouší nové věci/technologie, zbožňuje smích, sdílí zkušenosti a zážitky s ostatními, nebere se vážně a je závislý na osobním rozvoji a výborném jídle. Z her na počítači mi zůstalo jen sváteční Diablo 3, na mobilu hraju s radostí Geocaching nebo Ingress a z toho ryze reálného světa mě oslovují kolečkové brusle, vodnice, automobilový svět a vlastně obecně cokoliv, co smrdí zajímavým zážitkem.